Pielęgnacja trawnika
A- A A+

Trawnik jest podstawowym elementem terenów zieleni, jest najprostrzym i najbardziej naturalnym pokryciem powierzchni gleby. Ma duże znaczenie w kształtowaniu korzystych warunków wypoczynku oraz duże znaczenie w estetyce całego ogrodu. Jednak by trawnik pięknie i zdrowo wyglądał nie tylko musi być dobrze założony ale i bardzo ważna jest jego późniejsza pielęgnacja. Na profesjonalne utrzymanie trawnika składają sie takie zabiegi ogrodnicze jak:


KOSZENIE

Koszenie jest nie wątpliwie najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji trawników.Jego częstość i jakość mają ogromny wpływ na wygląd i zdrowotność trawnika.Częstotliwość koszenia zależy od rodzaju trawy, zazwyczaj wymagane jest koszenie raz na 1-2 tyg dla traw ozdobnych.W przypadku traw parkowych, na łąkach lub w miejscach zacienionych możemy kosić zdecydowanie rzadziej. Nie wolno kosić trawnika zbyt nisko w trakcie suszy i upałów. Najlepiej kosić gdy trawa jest sucha i nie zdeptana.


PODLEWANIE

Jeżeli nasz trawnik zaczyna żółknąć i tracić elastyczość to oznaka niedoboru wody.W początkowej fazie wzrostu trawnika powinno się podlewać go nawet codzienne, jednak niewielkimi ilościami wody. Później możemy zmniejszyć częstotliwość, jednocześnie zwiększając objętość nawodnień. Nie wolno nam jednak pezesadzać z podlewaniem ,szczególnie na nieprzepuszczalnych glebach bo może prowadzić to do gnicia trawnika.


NAWOŻENIE

Odpowiednie zasilanie trawnika nawozami wspomaga rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza rozkrzewianie się części zielonych .Trawnik powinno się nawozić 3 razy w sezonie nawozami wieloskładnikowymi specjalnie przygotowanym do potrzeb traw. Należy nawozić po koszeniu, na suchą trawę a następnie podlać trawę. Nie zalecane jest nawożenie podczas suszy.


AREACJA I WERTYKULACJA (napowietrzanie)

Dzięki napowietrzaniu trawnika zyskujemy lepszy wzrost, gęstość oraz elastyczność trawy. Zabiegi te pozwalają także na skuteczniejsze docieranie wody oraz nawozów do podziemnych części trawnika. Areacja polega na nakłuwaniu (napowietrzaniu) wierzchniej warstwy gleby a wertykulacja to przecinanie wierzchniej warstwy. Przed tymi zabiegami należy skosić trawnik i podlać.


PIASKOWANIE

Piasek ma działanie rozlużniające i pobudza trawe do krzewienia Piasek należy rozrzucić po napowierzaniu i rozgrabić.


WAPNIOWANIE

Zabieg ten służy odkwaszeniu podłoża i polepszeniu wzrostu trawy. Wapnowanie małymi dawkami możemy przeprowadzić praktycznie o każdej porze roku,jenak najleprzym okresem do tego zabiegu to okres jesienny. Wapnowanie polepsza odczyn gleby, poprawia jej strukturę i wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez trawy.


WAŁOWANIE

To zabieg wyrównający powierzchnię trawnika, który zapobiega zbytniemu rozluźnieniu gleby.Wałować należy na lekkich glebach.


GRABIENIE

Dzięki tej czynności usuwamy z trawnika większe zanieczyszczenia takie jak liście, śmieci. Po usunięciu tych odpadów nic nie blokuje równomiernego wzrostu trawnika. Dodatkowo usuwamy obumarłe części trawy.


ZWALCZANIE CHORÓB

Występowanie chorób objawia się: plamami na darni, smugami, zahamowaniem wzrostu,  plackowatym wypadaniu trawy i zmianie zabarwienia itp. Jeżeli rozpoznamy objawy to dużo łatwiej bedzie nam zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć.Zależności od choroby wybiera się metowy jej zwalczania.