Copyrights 2024 www.amarylis.com.pl
- O nas
- Karta stałego klienta
- Porady
- Wiosna w ogrodzie
- Pielęgnacja trawnika
- Prace w ogrodzie przed zimą
- Zimowe okrycie roślin
- Narzędzia ogrodnicze
- FISKARS
- Marolex
- Cellfast
- Kwiaciarnia
- Kwiaciarnia ul.Słoneczna 1
- GALERIE
- Boże Narodzenie 2018r
- Boże Narodzenie 2017r
- Oferta
- Karta rabatowa
- Wypożyczalnia sprzetu ogrodniczego
- Galeria produkcja
Po co okrywać rośliny przed zimą?
Okrywamy głównie rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, które w naszych warunkach mogą przemarznąć, takie jak magnolie, budleje, hortensje ogrodowe, klony palmowe, róże szlachetne. Okrywania też wymagają rośliny zimozielone posadzone zwłaszcza w słonecznych miejscach. Mroźne wiatry powodują przyspieszenie transpiracji, czyli parowania z liści, a co za tym idzie usychanie roślin.
Kiedy zacząć okrywać rośliny?
Rośliny zaczynamy okrywać kiedy zaczną występować mrozy ok. -5 stopni przez kilka dni i zamarznie wierzchnia część gleby. Wcześniejsze okrywanie może zaszkodzić, ponieważ rośliny pod ciepłym okryciem mogą zacząć gnić.
Czym okrywamy?
Do okrywania roślin używamy:
- Agrowłókniny białej
- Kapturów ochronnych
- Trocin
- Liści
- Słomy
- Stroiszu z drzew iglastych
- Papieru lub tektury
Musimy pamiętać, że wszystkie materiały muszą być przewiewne!
Jak okrywamy rośliny zimozielone?
Najlepiej do tego celu użyć cieniówek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Cieniówki zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym w zimie, przypalaniem liści i nadmiernym ich parowaniem. Nie możemy zapominać o podlewaniu roślin zimozielonych i iglaków w zimie, ponieważ rośliny ciągle pobierają wodę z gleby.
Jak okrywamy róże?
Róże zabezpieczamy ukopując kopczyk z ziemi, osłaniając nasadę krzewu ok. 20-30 cm wysokości. Możemy dodatkowo obsypać je korą, suchymi liśćmi i przykryć stroiszem z drzew iglastych, agrowłókniną lub słomą.
Róże pienne przyginamy do ziemi i obsypujemy koronę tak samo jak normalne róże, pamiętając głównie o przykryciu miejsca szczepienia. Starsze róże mają twardszy i grubszy pień, dlatego okrywa się je „na stojąco”. Przyda się do tego celu kaptur ochronny, który nakładamy na koronę krzewu i związujemy pod miejscem szczepienia. Dodatkowo pień możemy osłonić słomą lub agrowłókniną.
Jak osłonić iglaki zimą?
Iglaki o pokroju kolumnowym musimy przed nastaniem śniegu związać sznurkiem, aby nadmiar śniegu ich nie rozłamał. Iglaki o pokroju rozłożystym musimy często otrzepywać ze śniegu.
Jak osłaniać rośliny w pojemnikach przed mrozem?
Rośliny w pojemnikach są bardziej narażone na przemarzanie niż rośliny rosnące w gruncie. Najlepiej jest je ustawić w grupie pod ścianą, aby stworzyć im zaciszny kąt. Osłaniamy nie tylko roślinę ale i donicę. Do osłonięcia donicy używa się agrowłóknin, styropianu lub folii bąbelkowej.
Jak okryć pnącza?
Powojniki, miliny, akebie, glicynie okrywamy u podstawy ziemią lub korą i osłaniamy dodatkowo stroiszem z drzew iglastych.