Zimowe okrycie roślin
A- A A+

Po co okrywać rośliny przed zimą?

Okrywamy głównie rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, które w naszych warunkach mogą przemarznąć, takie jak magnolie, budleje, hortensje ogrodowe, klony palmowe, róże szlachetne. Okrywania też wymagają rośliny zimozielone posadzone zwłaszcza w słonecznych miejscach. Mroźne wiatry powodują przyspieszenie transpiracji, czyli parowania z liści, a co za tym idzie usychanie roślin.


Kiedy zacząć okrywać rośliny?

Rośliny zaczynamy okrywać kiedy zaczną występować mrozy ok. -5 stopni przez kilka dni i zamarznie wierzchnia część gleby. Wcześniejsze okrywanie może zaszkodzić, ponieważ rośliny pod ciepłym okryciem mogą zacząć gnić.


Czym okrywamy?

Do okrywania roślin używamy:

  • Agrowłókniny białej
  • Kapturów ochronnych
  • Trocin
  • Liści
  • Słomy
  • Stroiszu z drzew iglastych
  • Papieru lub tektury

Musimy pamiętać, że wszystkie materiały muszą być przewiewne!


Jak okrywamy rośliny zimozielone?

Najlepiej do tego celu użyć cieniówek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Cieniówki zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym w zimie, przypalaniem liści i nadmiernym ich parowaniem. Nie możemy zapominać o podlewaniu roślin zimozielonych i iglaków w zimie, ponieważ rośliny ciągle pobierają wodę z gleby.


Jak okrywamy róże?

Róże zabezpieczamy ukopując kopczyk z ziemi, osłaniając nasadę krzewu ok. 20-30 cm wysokości. Możemy dodatkowo obsypać je korą, suchymi liśćmi i przykryć stroiszem z drzew iglastych, agrowłókniną lub słomą.

Róże pienne przyginamy do ziemi i obsypujemy koronę tak samo jak normalne róże, pamiętając głównie o przykryciu miejsca szczepienia. Starsze róże mają twardszy i grubszy pień, dlatego okrywa się je „na stojąco”. Przyda się do tego celu kaptur ochronny, który nakładamy na koronę krzewu i związujemy pod miejscem szczepienia. Dodatkowo pień możemy osłonić słomą lub agrowłókniną.


Jak osłonić iglaki zimą?

Iglaki o pokroju kolumnowym musimy przed nastaniem śniegu związać sznurkiem, aby nadmiar śniegu ich nie rozłamał. Iglaki o pokroju rozłożystym musimy często otrzepywać ze śniegu.


Jak osłaniać rośliny w pojemnikach przed mrozem?

Rośliny w pojemnikach są bardziej narażone na przemarzanie niż rośliny rosnące w gruncie. Najlepiej jest je ustawić w grupie pod ścianą, aby stworzyć im zaciszny kąt. Osłaniamy nie tylko roślinę ale i donicę. Do osłonięcia donicy używa się agrowłóknin, styropianu lub folii bąbelkowej.


Jak okryć pnącza?

Powojniki, miliny, akebie, glicynie okrywamy u podstawy ziemią lub korą i osłaniamy dodatkowo stroiszem z drzew iglastych.