wiosna
A- A A+

Powoli zbliża się Wiosna. smile czyli, czas przygotowania ogrodu do nowego sezonu. Podpowiemy wam jakie prace należy wykonać na wiosnę.


  • Zdjęcie osłon chroniących zimą 

Osłony powinniśmy ściągnąć, gdy roślinom nie grożą już mrozy. Najlepiej w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło wyrastających pod okryciem liści. Torf i korę możemy po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Z liści, słomy i gałązek z drzew iglastych możemy zrobić kompost.


  • Przycinanie roślin

Drzewa owocowe – przycinamy pod koniec lutego. Prześwietlamy korony, żeby do ich wnętrza docierało jak najwięcej światła. Jest to ważne, bo owoce, które rosną na słońcu, są smaczniejsze i ładniej wybarwione. Usuwamy też wilki, czyli silne, długie, wyrastające z pnia i konarów jednoroczne pędy. W ten sposób postępujemy z jabłoniami, gruszami i śliwami. Czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele lepiej formować latem.
Krzewy owocowe – przycinamy pod koniec lutego lub w marcu. Co roku usuwamy najstarsze pędy, bo słabiej owocują, a także wszystkie uszkodzone i te, które rosną zbyt gęsto. Wycinamy starsze niż czteroletnie pędy agrestu oraz porzeczek czerwonych i białych, a także starsze niż trzyletnie czarnych. Malinom przycinamy wszystkie pędy dwuletnie. Przerzedzamy też borówki amerykańskie, wycinając dwa-trzy najstarsze pędy.
Krzewy ozdobne – wiele z nich jest bardziej wrażliwych na mróz, dlatego z cięciem lepiej poczekać do połowy marca. Roślinom, które zakwitają latem na nowych pędach (między innymi budleja Dawida, hortensja bukietowa, tawuła japońska), przycinamy wszystkie pędy, a pozostałe prześwietlamy, usuwając najstarsze, zbyt gęste i chore.


  • Zwalczanie chorób roślin

Koniec zimy to także odpowiedni moment, żeby zająć się poważnymi chorobami drzew. Kiedy nadejdzie wiosna, będzie już za późno. Po porady zapraszamy do naszego centrum ogrodniczego.